środa, 4 stycznia 2017

Wydrukowali mnie!

 Zastanawiałem się, czy w ogóle wspominać o tym na blogu poświęconym podróżom, ale koniec końców temat jakoś dotyczy także tych, którzy dziś przemieszczają się masowo - imigrantów, uchodźców - a podróż w książce jest jednym z kluczowych punktów. Poza tym, jakkolwiek banalnie by to nie zabrzmiało, literatura jest jedną wielką duchową podróżą.

 Otóż słyszałem swego czasu sporo o Uległości Michela Houellebecqa. Słyszałem także fragmenty tej książki czytane w Trójce. Było to wszystko bardzo intrygujące, zwłaszcza w kontekście kryzysu migracyjnego i zamachów w Paryżu i Nicei. W końcu Uległość przeczytałem, a choć minęło wtedy od jej ukazania się trochę czasu i kurz po tamtych wydarzeniach już nieco opadł (choć w przypadku migracji nie do końca), zdecydowałem się ją zrecenzować na konkurs zorganizowany przez "Przemyski Przegląd Kulturalny", Przemyską Bibliotekę Publiczną i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Moja recenzja w tym konkursie zwyciężyła i oto ukazuje się drukiem w naszym może niszowym (jak to zwykle bywa w przypadku wydawnictw zajmujących się kulturą, zwłaszcza lokalnie), ale bardzo przyjemnym i profesjonalnym kwartalniku.Temat książki pozostaje aktualny, bo według mnie Houellebecq czyni nim nie tyle muzułmanów i związane z nimi ostatnie wydarzenia w Europie, ile nas - samych Europejczyków i naszą kondycję moralną. Świeże spojrzenie, które według mnie lepiej oddaje istotę problemu przemian na Starym Kontynencie. Przynajmniej ja tak to widzę, niezależnie od tego co Autor miał na myśli. 
A jak widzę to dokładniej, można przekonać się na łamach "PKK" :)
Na razie w formie fizycznej, a za jakiś czas także elektronicznej tutaj.Tak więc zaczynam swoją małą przygodę z krytyką literacką czy też może szerzej 
krytyką wartościowych wytworów kultury. Miło zobaczyć swoje nazwisko w druku 
i podobno mogę mieć nadzieję, że nie po raz ostatni :)
Zawsze chciałem zostać Kapitanem Kultura, poza tym ukończone kulturoznawstwo 
do czegoś zobowiązuje ;)
A tak w ogóle to czytajcie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Matiusza jazdy w różne strony -> http://www.kolodrogi.blogspot.com