poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Valparaíso mi amor

Valparaíso, "Rajska Dolina"; miasto - zabytek, magiczne miasto, miasto - poezja. Tak przynajmniej twierdzi UNESCO i podwożący nas na stopa kierowcy. Przekonamy się, ile w tym prawdy.
Żeby jednak ten wpis nie zamienił się już na początku w laurkę, trzeba zaznaczyć, że słyszałem też opinie mniej entuzjastyczne - że w Valparaíso nie ma nic ciekawego, bo "to tylko port", w dodatku bardzo niebezpieczny. Jasne, nie każdemu odpowiada to, że porty zwykle pachną rybą i że zjeżdża się zwykle do niech całe mrowie ludu pracującego z całego kraju i ze wszystkich mórz świata  - ja jednak w tej eklektycznej mieszance i ożywionej atmosferze czuję się jak ryba w wodzie, zwłaszcza że też trochę pływałem na statkach. Jak dla mnie portowe żurawie współgrają ze starą architekturą, a "miłość unosi się w powietrzu", co widać wyraźnie choćby w nazewnictwie jednostek.


Gorączkowa aktywność przeradza się czasem w gorączkę rewolucyjną rodem nie z tej epoki, czuć jednak przynajmniej jej autentyczność, gdy nawet drobny przedsiębiorca jest gotów zamienić swą budkę z fast-foodem w obwoźną stację propagandy, a różnego typu hot-dogi ponazywać "rewolucjonista", "proletariusz" i "bojownik".

W Valpo byłem już trzy razy i coś czuję, że to jeszcze nie koniec. Zawsze znajdzie się jakiś nowy zaułek do poznania, jak ten o swojsko brzmiącej nazwie.

Położony jest on przy jednej ze stromych uliczek prowadzących m.in. do domu Pablo Nerudy. Ten chilijski poeta, uważany za skarb narodowy, patronuje wszystkim okolicznym szkołom, uliczkom i placykom.
Jego dom w Valparaíso, jeden z trzech jakie posiadał, ma nietypowy kształt pięciopiętrowego statku oraz wspaniały widok na całą zatokę. Najbardziej oryginalne są jednak wnętrza, w których jednak, niestety, zakaz fotografowania jest ściśle przestrzegany.

Nieopodal znajduje się kawiarnia z zachęcającą do wstąpienia kukłą zamiast typowego naganiacza.
Jeśli oprzemy się pokusie i zejdziemy z powrotem na płaski skrawek miasta nad wybrzeżem, miniemy jedną z ochotniczych straży pożarnych nazwanych na cześć kraju pochodzenia wielu emigrantów w Chile...
... i trafimy na plaza Sotomayor, gdzie naprzeciwko pomnika Bohaterów Iquique wznosi się pyszny budynek admiralicji. Chile to jeden z najbardziej zmilitaryzowanych krajów Ameryki Łacińskiej.
Dolną część ze wzgórzami łączy kilkanaście pochodzących ze złotej epoki, a więc dziś już ponadstuletnich kolejek, często produkcji angielskiej. Przed wybudowaniem Kanału Panamskiego Valparaíso było jednym z najważniejszych portów Pacyfiku, tu zawijały wszystkie statki po opłynięciu Ziemi Ognistej, a przed kontynuacją swojej podróży w stronę Kalifornii; stąd do dzisiaj w architekturze miasta widoczne są wpływy m.in. angielskie, francuskie i amerykańskie. Wszystkie nowinki techniczne docierały w tamtych czasach znacznie szybciej do Valparaíso niż do Santiago. Miasto w tamtych czasach nazywane było "Klejnotem Pacyfiku".
Dziś jednak, choć Valparaíso wciąż jest ważnym portem, jest już trochę leniwiej, zarówno lwom morskim, jak i kotom dachowym.


Koty rządzą także na miejscowym targu.

Dzięki temu jednak przynajmniej po części nie ganiają szczury i można spokojnie delektować się miejscowymi owocami morza.
Na zewnątrz ciągnie się długa aleja udekorowana najróżniejszymi pomnikami-darami: a to od Brytyjczyków, a to od masonerii, a to od Valparaíso dla Kolumba z czasów, gdy jeszcze wierzono, że był on szlachetnym odkrywcą i krzewicielem pokoju.
Jego osobistymi ofiarami padło jednak kilkuset Indian, a w konsekwencji jego "odkrycia" (w rzeczywistości Amerykę odkrywano już  przed Kolumbem kilkukrotnie) zginęło ich kilka milionów, nieraz całe indiańskie narody. Mało kto jednak o nich pamięta, w przeciwieństwie do ofiar wojskowego reżimu Pinocheta, którym wystawiono pomnik nieopodal.Aleja prowadzi do portu, w którym znajduje się kolejny pomnik "odkrywcy". Znamienne jest jednak to, że stoi on na cokole, z którego niczym dusze zmarłych wyłaniają się twarze Indian. Kompozycji dopełnia klamra złożona z flagi Chile i ulicznego psa, jednego z tak wielu, że stał się on kolejnym z nieoficjalnych symboli tego kraju.Bystre oko dostrzeże zacumowany naprzeciwko statek "Kopernik".
Kto zechce z powrotem wspinać się w górę, trafi do części miasta zwanej "muzeum na wolnym powietrzu". Sztuka uliczna ma się w Valparaíso dobrze, chyba jeszcze lepiej niż w pozostałych częściach kraju. I choć wielu miejscowych dzielnicę Valparaíso Histórico uważa za sztuczną, turystyczną i nazywa ją "Valparaíso Plástico", to... czyż nie ciężko jej się oprzeć?


Kto ma ochotę wyrwać się na chwilę z miejskiego otoczenia, parę kilometrów wzdłuż wybrzeża znajdzie uroczą plażę w zatoczce, którą oprócz plażowiczów upodobali sobie nurkowie.
Miejsce to jednak, gdy poznałem pokrótce jego historię, stało się dla mnie jednym z najbardziej niepokojących w Chile. Otóż znajduje się tam tak zwana "Skała Szczęśliwych", z której jak na ironię, skakały w morze pary zakochane nieszczęśliwie, zwykle wbrew konwenansom społecznym.
Dziś skała jest o wiele niższa niż kiedyś, gdyż aby zapobiec kolejnym incydentom obniżono ją przy pomocy dynamitu.
Praktycznie u jej stóp znajduje się wesoły, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, stos pluszaków. W rzeczywistości jest on raczej makabryczny, upamiętnia bowiem porwaną, zgwałconą, zamordowaną i wrzuconą w tym miejscu do morza w plastikowej torbie czteroletnią dziewczynkę, ofiarę własnego sąsiada. Pamięć o niej, jak to często w Chile bywa, przekształciła się w pamięć o rodzaju ludowej świętej - pomiędzy maskotkami można dostrzec tabliczki z podziękowaniami za zesłane łaski.Jakby tego było mało, ponoć do dzisiaj to miejsce jest bardzo popularne do porzucania ciał ofiar miejscowych porachunków, co jest znacznie ułatwione przez zjazd do samego oceanu, w nocy praktycznie niewidoczny z żadnego innego miejsca.

Żeby uwolnić się od tej ciężkiej atmosfery (jak znoszą ją ci wszyscy plażowicze i nurkowie?) trzeba przejechać się jeszcze kilometrów na południe, aby dotrzeć do Laguna Verde, "Zielonego Jeziora", miejsca równie malowniczego jak jego nazwa. 
Za plażą rzeczywiście znajduje się jezioro, i to naprawdę zielone. A przed plażą... naprawdę morskie morze.

Wspominałem, że sztuka uliczna w Valparaíso ma się dobrze. Właściwie ma się tak dobrze, że na wzgórzu Polanco, na którym mieści się jedna z najbardziej imponujących miejskich "wind", odbył się niedawno Światowy Festiwal Grafitti. Zostało po nim wiele pamiątek.

Gdy zapada zmierzch, z licznych zaułków Valparaíso zaczynają wychodzić najfantastyczniejsze stwory. 

  Czy więc Valparaíso jest miastem-zabytkiem? Na pewno. Czy jest magiczne, czy jest poezją, czy raczej śmierdzącym rybą, niebezpiecznym portem? Niech każdy odpowie sobie sam. Jedno i drugie nie musi się wykluczać.Następnym razem - nieodłączna od Valpo Viña del Mar.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Matiusza jazdy w różne strony -> http://www.kolodrogi.blogspot.com